от Lucifer

Това смятам да е първия пост, от една надявам се дълга поредица. Имам намерение всяка сряда да пиша за собствения си досег с нещо … geek-ско. Било то телефони, софтуер, хардуер или каквото ми дойде на ум …

Май ми стана навик да тествам разни много маниашки неща.

Както споменах в статията за Marauder-a Васи ми даде няколко неща за проба. Освен Мародера, за да го видя как работи под Linux, получих и Razer Tron комплект, за да мога да се изкефя максимално …

Честно казано останах малко разочарован от комплекта на Tron. И мишката и клавиатурата са предназначени за маниаци на тема филма и играта, а аз както можете да се сетите не съм съвсем голям маниак, за това и оценката ми е по-скоро функционална от колкото нещо друго …

Но нека ги разгледаме по отделно.

Мишка Razer Tron с MousePad Tron

Първото нещо, което прави впечатление при докосването до комплекта е … опаковката! Самата опаковка е супер яка – оставаш с чувството, че мишката не трябва да се пипа, а само да се гледа в кутията … истинска красотичка. При отваряне на кутията, ракцията ми беше – УОУ! Като я пъхнеш в USB порта и светва, че и „зарежда“ – чува се звук като от отваряне на LightCycle от филма. Дори самата мишка има форма на заветните моторчета. След първото „УОУ“! обаче, се заиграх със самата мишка. Мишката е много бърза (предполагам, че заради високото DPI (и да знам, че има настройки за скорост)) и в същия момент изключително лека. Самият аз съм свикнал мишката ми да се чувства в ръката ми, да тежи едни 100-150 гр. Самият аз използвам лазерна, безжична мишка, която има ергономична форма и много удобно приляга в ръката, и тежи достатъчно за да дава прецизност на движенията. Трон плъхчето, от своя страна е изключително леко, но си мисля, че това си е по-скоро въпрос на предпочитания. Също така и самият корпус не ми приляга толкова удобно колкото ми се иска …

Истинския eyecandy идва обаче, като сложиш мишката на подложката и намалиш светлината … МИШКАТА ОСТАВЯ СВЕТЛИННИ ДИРИ! Супер яко! (жалко, че имам предпочитание към по скромните дизайни). Поиграх си достатъчно с мишката, за да мога да ви кажа, че е супер красива.

Тук сигурно очаквате да ви обрисувам какви невероятни функции има самата мишка (като например промяна на цвета при някакво действие в играта, програмируеми бутони и тн), но за мое най-искрено съжаление продуктите на Razer нямат драйвери за Linux, за това и не успях да ги пробвам напълно, както ми се искаше …

Плюсове:
  • Супер фенски дизайн
  • Настройка на почти всичко което се сетите за мишката ((800, 1200, 1800, 4000 и 5600 DPI), sensetivity и тн.)(под Windows)
  • Feedback
  • EYECANDY!!! – оставяната светлинна диря е много яка!
Минуси (поне според мен):
  • Липса на Linux драйвери
  • Лекотата на самата мишка
  • Дизайн на корпуса, който не е един от най-ергономичните

Клавиатурата Razer Tron

И за клавиатурата на Razer Tron, както и за мишката, първото което те грабва е опаковката! И тя, като плъхчето е опакована, за да бъде гледана. Самата клавиатура си е eyecandy от всякъде … сининички ленти навяват мисли за шеметни скорости … Едно хитро нещо, което прави впечатление е, че numpad частта е свободна и може да си я сложите от която страна си искате, което си е много много хитро. Самата клавиатура, както и мишката си имат подсветки, които им придават един чисто … Tron вид … И тя, на гледане обира точките … Изходи за слушалки и микрофон на самата клавиатура … абе красотичка …

И тук идва голямото „НО“ – самата клавиатура е неудобна. Клавишите са раздалечени и много повече наподобяват копчета на терминал. Предполагам, че това е търсен ефект, но според мен са се престарали – самите клавиши се натискат и се усещат под пръстите като копчета. Писането е, меко казано, непривично, да не кажа, че е направо неудобно. Освен това са несвойски поставени … Аз съм човек с навици и сигурно, ако работя 3-4 дни на тази клавиатура ще свикна, но в един момент (след поредното „А“ вместо „С“ или „Caps Lock“ вместо „Я“) предпочетох да се върна на клавиатурата на лаптопа. Същия ефект имаше и върху играта ми – използвах Trine, много приятен jump’n’run от Frost Bite bundle-то, но просто не успях да се справя с раздалечените клавиши и лекотата на мишката …

Плюсове:
  • Фенски дизайн
  • Сменям numpad
  • Аудио IN и OUT на самата клавиатура
  • Eyecandy
  • Макроси (които не успях да пробвам поради Linux-a)
Моите лични минуси:
  • Клавиши, които се усещат като бутони
  • „Дизайнерско“ разположение на клавишите

 

За накрая:

Дали бих си ги купил?

За мен лично – Не. Не мога да си представя да работя ежедневно на тях. Въпреки, че са фенски, аз имам нужда от функционалност.

Честно обаче са идеален подарък за всеки ваш приятел, който си умира за филмите или играта.

Надявам се лични ми досег с Razer Tron комплекта да ви е харесал, защото за мен беше нещо … специално …

 

Ваш,

Lucifer

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

 

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux